Харчування при сечокам'яній хворобі

Майже кожен має знайомі з камінням у нирках. Нирки – це фільтр для крові, який видаляє зайві мінеральні солі та інші розчинні відходи. Нирки також виробляють сечу, яка розчиняє відходи і виводить їх через сечовивідні шляхи. Камені в нирках з'являються тоді, коли сеча стає настільки насиченою певним мінералом, що така кількість не може розчинитись (це схоже на спробу розчинити велику кількість цукру в склянці холодного чаю). Нерозчинена частина мінералів утворює кристали, які збираються в одне ціле і перетворюються на каміння. Зазвичай це каміння утворюється в нирках. Тим не менш, вони можуть утворитися будь-де в сечовивідних каналах. Такий стан називають ще уролітіаз чи нефролітіаз.

Коли камені невеликі, вони можуть вийти із сечею непомітно для пацієнта. Однак дуже часто вони розвиваються до розмірів більших, ніж сечовий канал. Крім того, каміння може бути нерівне, з гострими краями. Коли такі камені проходять через сечовивідний канал – відчуття при цьому можуть бути дуже болючими. У деяких випадках каміння не може вийти самостійно, тоді необхідно застосування спеціалізованого медичного обладнання або хірургічне втручання.

Для більшості людей каміння у нирках, як бур'яни на галявині; Цього разу їх можна вивести, але наступного року вони з'являться знову. Тому більша частина лікування націлена на запобігання рецидивам. Видів каміння буває багато. Так лікування для кожного окремого виду відрізняється, для лікаря дуже важливим є визначення мінерального складу каменю та визначення стану, що могло призвести до утворення каменів. Профілактика може проводитися за допомогою медикаментів, або шляхом зміни харчування.

Приблизно 80% усіх каменів у нирках складаються з кальцію та інших мінералів, зазвичай це комбінація кальцію та оксалату. У деяких випадках зміна раціону допомагає запобігти повторному утворенню каменів.

Особливості харчування

Харчування, розроблене для контролю утворення каменів у нирках, ґрунтується на поживних речовинах, необхідних здоровій дорослій людині. Тим не менш, рекомендоване дозування кальцію для жінок у період вагітності, годування або під час постменопаузи, або у людей віком до 25 років може відрізнятися. Кальцієві добавки не рекомендуються, якщо не призначені лікарем.

  1. Прийом великої кількості рідини: Це найважливіший елемент профілактики для тих, у кого утворилося каміння у нирках. Це запобігає утворенню каменів шляхом розрідження сечі. Наприклад, легше розчинити цукор у повній склянці води, ніж коли він наповнений наполовину. Пацієнти повинні пити стільки рідини, щоб вироблялося дві і більше кварт сечі на день. Потрібно приймати щогодини 8-10 унцій рідини протягом дня і 8-10 унцій рідини вночі, якщо з якоїсь причини сталося пробудження. Мінімум 50% усієї рідини має становити вода. В умовах теплого клімату та для фізично активних людей рекомендується вживання ще більшої кількості рідини.
  2. Кальцій: Кальцій із продуктів харчування всмоктується через кишечник внаслідок травлення. Організм використовує цей мінерал для виконання багатьох важливих функцій. Надмірна кількість виводиться через нирки. Кальцій у великій кількості міститься в молоці та молочних продуктах таких, як сир, сир та йогурт. Кальцій, що міститься у цих продуктах, легко засвоюється. Інші продукти, такі як овочі зеленого кольору містять достатню кількість кальцію. Тим не менш, вони також містять інші речовини, які перешкоджають засвоєнню цього елемента. Тому можна сказати, що для людського організму кальцію у молочних продуктах більше, ніж у овочах зеленого кольору. Певні антациди, а також ліки, що відпускаються без рецепта, також містять кальцій, який може бути як у формі, яка легко засвоюється організмі, так і немає.

Обычно организм усваивает только необходимое количество кальция. Однако при определенных состояниях может усваиваться количество кальция большее, чем необходимо или большее, чем могут вывести почки. Большое содержание кальция в мочи называется гиперкальциурия. Только в определенных случаях возможно предотвратить рецидивы гиперкальциурии посредством контроля содержания кальция в продуктах.

Джерела кальцію

Швейцарський сир, 1 унція 287
Сир моцарелла, 1 унція 207
Сир Чеддер, 1 унція 204
Йогурт, 1/2 чашки 200
Макарони з сиром, 1/2 чашки 200
7-дюймові вафлі домашнього приготування, 1 179
Ванільне морозиво, 1 кулька 176
Напій «Ice Milk», 1 чашка 176
Сир "Американський", 1 унція 174
Сир Рікотта, 1/4 чашки 167
Вівсяна каша миттєвого приготування, ¾ чашки 163
2% прессованный творог, 1 чашка 155
Брокколі, 1 живець 150
Піца, 1 шматок 150
Молоко, 1/2 чашки 150
Пахта, 1/2 чашки 150
Запечений заварний крем, 1/2 чашки 149
Пудінг, 1/2 чашки 146
Меласа, 1 T 137
Знежирене сухе молоко, 2 T 105
  1. Якщо Ваш лікар порекомендував Вам режим харчування спрямований на контроль рівня кальцію, то це означає, що кількість споживаного кальцію не повинна бути занадто великою, або занадто маленькою, оскільки організму цей елемент необхідний для виконання багатьох функцій. За такого режиму харчування чоловікам рекомендується обмежити кальцій до 800 мг на день. До настання менопаузи жінкам рекомендується обмежити кількість кальцію до 1000 мг на день, а після менопаузи добова доза повинна становити 1200 мг.
    Пацієнти, які перебувають на такій дієті, повинні проконсультуватися з лікарем перед тим, як купувати ліки, що відпускаються без рецепта або вітамінні добавки. Кальцій, що міститься у продуктах у таблиці, наведеній вище, легко засвоюється організмом.
  2. 4. Щавлева кислота чи оксалат перебуває, переважно, у продуктах рослинного походження. З'єднання кальцію з оксалатом відбувається у кишечнику. Це знижує здатність організму всмоктувати кальцію. Іноді оксалатне каміння утворюється, якщо в кишечнику немає достатньої кількості кальцію. Тоді велика кількість щавлевої кислоти потрапляє у нирки. Медичний термін для надлишку оксалату у сечі: гіпероксалурія. У певних випадках за наявності оксалатного каміння лікар може рекомендувати знизити кількість споживання оксалату з невеликим збільшенням кількості споживаного кальцію. Рекомендується вживати не більше 50 мг щавлевої кислоти на добу. Щоб досягти цього продукти з високим рівнем вмісту щавлевої кислоти (оксалату), необхідно виключити з раціону або обмежити їх споживання.
  3. Хоча існує величезна кількість продуктів, що містять щавлеву кислоту, виділяють 8 основних продуктів, які збільшують рівень щавлевої кислоти в сечі. Це: ревінь, шпинат, полуниця, шоколад, пшеничні висівки, горіхи, буряк та чай. Для отримання більш детальної інформації про вміст щавлевої кислоти у продуктах харчування дивіться таблицю продуктів, що містять велику кількість щавлевої кислоти.
  4. Цукор, сіль, білки тваринного походження: Було встановлено, що велика кількість солі, цукру, білків тваринного походження також призводить до утворення оксалатного каміння. Деякі сахариди з'являються у продуктах природним шляхом і не мають негативного впливу на організм. Однак люди, у яких виявлено каміння в нирках, можуть допомогти своєму здоров'ю, уникаючи фасованих харчових продуктів з високим рівнем вмісту цукру, а також обмежуючи кількість цукру, що додається під час приготування їжі вдома.
    Зменшення кількості споживаної солі знижує рівень кальцію у сечі. Відповідно люди, які споживають від 2300 до 3500 мг солі на день, оберігають себе від утворення нового каміння.
    Харчування з вживанням великої кількості білків тваринного походження може впливати на певні мінерали в сечі, що може призвести до утворення каменів у нирках. Тому люди, які мають каміння в нирках, не повинні вживати в їжу білків більше добової норми організму. Лікар чи дієтолог визначає добову норму білків індивідуально.
  5. Нерозчинна клітковина: Клітковина - не перетравлюється частина рослин. Існує два види клітковини: розчинна (розчиняється у воді) та нерозчинна. Обидва види необхідні організму, але саме нерозчинна клітковина (міститься в пшениці, житі, ячмені та рисі) допомагає знизити рівень кальцію в сечі. З'єднуючись у кишечнику, кальцій виводиться разом із стільцем, а не через нирки. Нерозчинна клітковина також прискорює виведення продуктів із кишечника, що не залишає часу для всмоктування кальцію.
  6. Вітамін C: Коли вітамін C переробляється організмом, виробляється щавлева кислота. Тому, якщо лікар призначив дієту, розраховану на зниження рівня щавлевої кислоти, то прийом добавок з вітаміном С не рекомендується. Потрібно проконсультуватися з лікарем.

Продукти з високим рівнем вмісту щавлевої кислоти (Більше 10 мг на ½ чашки)

Фасоль Аґрус
Віск Овсяна крупа
Бобові (включаючи консервовані боби в томатному соусі) Розчинна кава (більше 8 унцій на добу)
Буряк Зелена цибуля
Черна смородина Горіхи, горіхова олія
Порошок із цареградських стручків Окра
Селера Очищені: лимон, лайм, апельсин
Шоколад/какао та напої з його вмістом Малина (ожиноподібна)
Овочі зеленого кольору Червона смородина
Шпинат Рівень
Мангольд Соєві продукти (тофу)
Ботва буряків Шпинат
Цикорій, салат ескаріоль Полуниця
Петрушка Кабачок
Бочкове пиво Батат
Фруктовий пиріг Чай
Баклажан Пшеничні висівки
Простки пшениці  

Приклад меню пацієнтів з оксалатним камінням

Сніданок Обід Вечеря
грейпфрутовий сік 1 склянка куряча грудка 2 унції Запечена пікша 3 унції
вівсяні пластівці 3/4 мірної чашки білий хліб 2 шматки білий рис1/2 чашки
зняте молоко 1 чашка білий хліб 2 шматки горошок 1/2 чашки
яєчня 1 качаний салат 1 чашка маргарин/олія 2 ч.л.
тости з білого хліба 2 шт. заправка зі олії/оцту 1 ст.л. булочка 1
маргарин/олія 2 ч.л. мускусна диня 1 чашка яблуко 1
кава 1 чашка лемонад 1 склянка печиво «зоосад» 16
вода 1 чашка цукрове печиво 1 шт.  
  вода 1 чашка  

Енергетична цінність цього меню становить

Калорії 1805 Жири 51 гр.
Білки 81 гр. Натрій 1821 мг.
Вуглеводи 261 гр. Калій 692 гр.