Ниркова колька

Ніркова колька - це сильний напад болю в ділянці попереку, викликаний різким порушенням відтоку сечі з нирки та порушенням кровообігу в ній. Біль виникає внаслідок переростання ниркової балії під тиском сечі, що не відтікає.

Симптоми та причини ниркової коліки

Ніркова колька виникає при сечокам'яній хворобі (закупорка сечоводу каменем), опущенні нирки (перегин сечоводу), а також при травмах, пухлинах, туберкульозі та інших патологічних станах.

При нирковій коліці характерні раптове, переймоподібне наростання болю в ділянці попереку з частою іррадіацією в пах, статеві органи, ногу. Найчастіше ниркова колька супроводжується нудотою та блюванням.

Діагностика

Для з'ясування ниркової кольки необхідна невідкладна госпіталізація та обов'язковий огляд лікаря-уролога, проведення диференціальної діагностики з гострими хірургічними захворюваннями.

Внутрішньовенна урографія (рентгенологічне дослідження нирок після внутрішньовенного введення контрастної речовини) – це найефективніший метод діагностики ниркової коліки. Такий метод дозволяє виявити камінь та зміни сечових шляхів, розширення балії та чашок, зміщення нирки та вигин сечоводу.

Лікування

При сечокам'яній хворобі, ниркову кольку лікувати методом дистанційної літотрипсії (подрібнення каменю ультразвуком).

У разі підвищення температури при нирковій коліці необхідна термінова госпіталізація до урологічного відділення, де з лікувальною метою може бути проведена катетеризація сечоводу.

Болі при нирковій коліці можна полегшити застосуванням тепла - грілка, ванна температури 37 - 39 градусів. Обов'язково застосовують спазмолітичні та знеболювальні засоби в ін'єкційній формі (аж до наркотичних анальгетиків).

Прогноз

У випадку, коли фрагмент каменю невеликий, часто ниркова колька закінчується відходженням каменю з сечею.

Якщо своєчасно не надати медичної допомоги, розвивається гострий обструктивний пієлонефрит і в короткий термін він може спричинити летальний кінець.